a9d89b5316dd884114aad741b00a3fb7 Implantát na měření teploty

V rámci projektu NAZV jsme vyvinuli a vyrobili testovací sérii podkožních implantátů pro identifikaci zvířat spojenou s měřením tělesné teploty.

Informace z implantátu o čísle zvířete a okamžité teplotě se získají pomocí čtečky RFID čipů.

Implantát je řešen jako pasivní RFID čip. Neobsahuje tedy žádnou baterii, jejíž umístění do těla zvířete by bylo značně rizikové. Implantát získává veškerou energii na svojí činnost ze čtečky. Toto řešení zajišťuje prakticky neomezenou životnost implantátu.

Implantace měřícího systému přímo do těla zvířete má několik výhod. Měří se skutečná tělesná teplota zvířete. Měření není ovlivňováno vnějšími klimatickými podmínkami. Při vlastním měření, vyčtení informací z implantátu, již není nutné čekat na teplotní ustálení teploměru. Tímto způsobem se měření značně zrychlí.

Námi vyvinuté implantáty měří teplotu s rozlišením 1/16°C (0,0625°C). Pracovní vzdálenost od čtečky je cca 10 cm. Jedno změření teploty a předání dat do čtečky trvá méně než 1 s.

Na začátku měsíce srpna 2016 byly zahájeny první praktické testy implantátů. První dva implantáty byly implantovány do dvou starších krav na školním statku JCU-ZF. Ihned po implantaci bylo zahájeno kontrolní měření. Jako referenční teplota je vždy změřena rektální teplota zvířete.

Od měsíce října bude pokus rozšířen o další čtyři kusy prvotelek.

 

29. 7. 2016

Fotogalerie

 

Zaujal vás náš sortiment? Kontaktujte nás!

* Položky označené hvezdičkou jsou povinné. Bez nich bychom Vás nemohli kontaktovat zpět